مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه؛
خلا دیپلماسی زیست محیطی در سیاست خارجی وجود دارد

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه گفت: پیش از آنکه بحران های زیست محیطی،اقتصادی و ژئو پلیتیکی دامن‌گیر ایران شود، دولت از برجام شکست خورده دست کشیده و دیپلماسی را در عرصه‌های مختلف آن بصورت فعال پیش ببرد.

حجت قلیزاده در گفتگو با خبرنگار سیاسی نسل برهان گفت : از زمان پیروزی دولت یازدهم و در استمرار آن، به روی کار آمدن دولت دوازدهم، دولتمردان تمام توان و انرژی خودرا در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و غیره به بخش دیپلماسی و دل مشغولی ویژه آن، یعنی برجام گردید و در این مسیر شش سال از عمر دو دولت در جمهوری اسلامی صرف برجام شد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه با بیان اینکه در برجام هیچ دستاوردی وجود ندارد گفت: برجام تقریباً هیچ دستاوردی نداشت، چرا که عمده‌ترین شعار آن تغییر در کیفیت زندگی مردم بود، تغییری که قرار بود با چرخیدن چرخ زندگی مردم و هم با چرخیدن سانتریفیوژها برای مردم ملموس باشد اما بدبختانه نه چرخ سانترفیوژها چرخید و نه چرخ اقتصاد ملت و البته سر دولت از همه بی کلاه‌تر مانده است.

قلیزاده تصریح کرد: در این میان و در اثر بی‌توجهی‌های دولتمردان، موضوعات حیاتی کشور که اهمیت آنها بیشتر از برجام نباشد، کمتر نیست، از یاد رفته و همین موجب سوء استفاده کشورهای همسایه گردیده است.

وی افزود: از جمله این کشورها می‌توان به کشور ترکیه اشاره کرد، کشوری که همواره با مشکل تأمین انرژی دست و پنجه نرم کرده و اکنون درصدد است خود را به یک قدرت آبی در منطقه و حتی جهانی تبدیل نموده و خلأ کمبود و حتی فقدان انرژی را جبران نماید.

این فعال دانشجویی در ادامه بیان داشت: این کشور در سالهای گذشته اقدام به ساخت سدهای بزرگ و استراتژیک بر روی تمامی رودخانه های بین المللی در داخل خاک خود نموده است. بزرگترین سد این کشور یعنی سد ایلسو، بر روی رودخانه دجله ساخته شده و اخیراً آبگیری آن شروع شده است.

حجت قلیزاده تاکید داشت: اهمیت رودخانه دجله آنجائی مشخص می‌گردد که ظرفیت آن بنا به اعداد و ارقام اعلام شده، حدود سه برابر سد کرخه است و با جلوگیری از ورود این حجم آب به کشور عراق، اراضی وسیعی از این کشور دچار بحران آبی شده و موجی از ریزگردها را به سمت ایران روانه خواهد کرد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه در پایان افزود: متاسفانه در حالی که دولتمردان در پی تقریباً هیچ هستند و عمر خود را صرف یک سند بدون تضمین فاقد ارزش اجرائی نموده اند، دیپلماسی زیست محیطی به فراموشی سپرده شده است. اکنون از دولتی که افتخارش دیپلماسی و گفتمان است انتظار می رود پیش از آنکه بحران های زیست محیطی،اقتصادی و ژئو پلیتیکی دامن‌گیر ایران شود، دست از برجام کشیده و دیپلماسی را در عرصه‌های مختلف آن بصورت فعال پیش برند قبل از اینکه کار از کار بگذرد و خسارات جبران ناپذیری به بار بیاید.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://nasleborhan.ir/?p=5127