گزارش/
سلامت دانشجویان دانشگاه ارومیه در خطر است/ آب دانشگاه در مدار بی کیفیتی

آب یکی از مهمترین دغدغه صنفی دانشجویان دانشگاه ارومیه است و طی چند ماه اخیر به دلیل پایین آمدن کیفیت و نبود بهداشت، اعتراض دانشجویان را برانگیخته است.

به گزارش گروه صنفی و آموزش نسل برهان، کیفیت واژه ای است که سال ها است در فرهنگ لغت غذا و آب دانشجویان جایگاهی ندارد و با وجود اعتراضات دانشجویان به وضعیت غذا و آب در دانشگاه ها، هنوز وزارت علوم نتوانسته است برنامه ای جامع و عملیاتی برای این دو معضل صنفی دانشجویی تدوین و ارائه کند.

مساله آب در دانشگاه ارومیه از مهم ترین دغدغه دانشجویان است، مشکلی که صدای بسیاری از دانشجویان را در این چند سال درآورده و این اعتراضات کم و بیش به گوش مسئولان ذی الربط رسیده است.

اعتراضات دانشجویان بر سر کیفیت و بهداشت آب در دانشگاه ارومیه تاریخی دیرینه دارد اما طی ماه های گذشته این اعتراضات بیشتر شده و دانشجویان خواستار رسیدگی مسئولان آموزش عالی به این موضوع هستند.

اقدامات مختلفی از سوی مسئولین دانشگاه  برای رفع مشکلات بی کیفیتی آب اندیشیده شده است اما افزایش نارضایتی ها نشان می دهد گویا بسیاری از این برنامه ها به درستی تدوین نشده و نتیجه مطلوب و مورد نظر را در فضای دانشجویی این دانشگاه نداشته است.

جدیدترین اعتراض دانشجویی به وضعیت کیفیت آب در فضای مجازی مربوط به دانشجویان خوابگاهی دانشگاه ارومیه بود.

این دانشجویان معتقدند پیش از این چندین بار موضوع عدم کیفیت آب در این دانشگاه را به مسئولان اطلاع داده اند اما تغییری در وضعیت کیفیت آنها رخ نداده است.

عبدالناصر نطریانی معاون دانشجویی دانشگاه ارومیه نیز در آخرین دیدار خود با دانشجویان خوابگاهی که بهمراه هیئت رئیسه در اوایل آذر ماه برزار شده بود، در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره سرنوشت بی کیفیتی آب دانشگاه ارومیه چه تصمیمی خواهید گرفت گفت: آب دانشگاه ارومیه بدلیل دور بودن از مرکز شهر، آبی با سختی بالا است و ما نیز تجهیزاتی برای کاهش سختی آب را نداریم.

بعد از گذشت چندین ماه از پاسخ معاونت دانشجویی دانشگاه ارومیه، در تاریخ ۱۸ اسفند ماه روابط عمومی دانشگاه با انتشار خبری درباره افزایش سرعت پروژه بهبود کیفیت آب پردیس نازلو و کاهش سختی آن و توافق دانشگاه ارومیه با صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و پذیرفتن مشارکت ۵۰ درصدی صندوق رفاه در پایان رساندن این پروژه باعث امیدوار بودن مضاعف دانشجویان شد.

ولی از آن روز به بعد با گذشت سه ماه از انتشار این خبر هیچ واکنشی نسبت به بهبود کیفیت آب نشده است که هیچ صدای اعتراضی دانشجویان به این مسئله مهم درباره سختی بیش از حد آب و بوی گندیده آب نیز بیشتر شده است.

در این بخش گوشه ای از پیام های نشر داده شده در فضای مجازی را می آوریم تا شاهد عینی ماجرا باشیم.

۱- لطفا قضیه سلامت آب آشامیدنی در خوابگاه ها رو به گوش مسئولین برسونین، بررسی کنند…شده تا حالا کیفیت و بهداشت آب خوابگاه ها مورد آزمایش قرار بگیرد؟
یادمه اوایل سال تحصیلی این قضیه مطرح شد و دوستان با کلر ریختن سرو ته قضیه رو در آوردن آیا سلامت آب فقط با کلر ریختن درست میشه؟

آبی که الان هست حتی از لحاظ ظاهر و بو مشکل داره چه برسه به آزمایشات…این آب بخصوص خوابگاه چهار مشکل داره ما اینو داریم با چشم خودمون میبینیم بعد از جوشاندن یا ماندن آب در یخچال دچار تغییر میشه مسئولین جواب گویی سلامت ما هستند!؟

۲-سلام بخدا این وضعیت آب شرب خوابگاه ۸ و ۷ هستش اینبارو عمدا تو قابلمه ی کوچیک جوشوندیم تا خاکهاش قشنگ معلوم شه خواهشا تو کانال بذارید چون تا یه مدت دیگه همه دچار مشکل کلیه میشیم

۳- لطفا به اشتراک بذارید تا همه وضعیت آب آشامیدنی خوابگاه‌های نازلو رو ببینناین یه لیوان باقی‌مونه از تبخیر یه کتری آبه ببینیم مسئولین خودشون از این آب می‌نوشند

۴- وضعیت آب آشامیدنی خوابگاه اسکان این چاییه یا رسوب؟!

۵- سلام آقا منم به مشکل آب اعتراض دارم حتی پس از شستن لیوان ها با مایع ظرفشویی لیوان هامون بو میدن اینم نتیجه ی جستجوی من تو اینترنت: بوی گوگرد و یا تخم مرغ گندیده در آب، معمولاً به دلیل وجود باکتری سولفور و یا سولفید هیدروژن میباشد. هر چند این بو به خودی خود معمولاً خطرناک نیست، اما نشانگر وجود میزان بالای آلودگی و یا مواد شیمیایی در آب دارد.

۶- نسبت به مسئله آب ماهم اعتراض داریم دوسه روز ظرفارو میشوریم بوی گند میده ظرفا حتی شده چن بار شستیم

۷- چرا وقتی ما دست وصورتمون رو میشوریم یا حمام میریمبعدش پوست های ما اینجوری میشه!!!کل اتاق ها این گلایه رو دارند

عبدالناصر نظریانی، معاون دانشجویی دانشگاه ارومیه در گفتگو با خبرنگار نسل برهان درباره روند مکاتبات دانشگاه با صندوق رفاه دانشجویی گفت: ما از چند ماه پیش با صندوق رفاه دانشجویی مکاتبه می‌کنیم و برآیند هزینه‌ای که کردیم در حدود ۱۴ میلیارد تومان هزینه بهبود کیفیت آب دانشگاه است.

نظریانی خاطرنشان کرد: ما امیدواریم که تا آخر امسال با کمک صندوق رفاه دانشجویی طرح بهبود کیفیت عملیاتی و به اتمام برسد.

پایگاه خبری نسل برهان بزودی نتایج آزمایش آب  دانشگاه ارومیه را به عموم داشجویان اطلاع رسانی خواهد کرد و متعاقبا پیگیری وضع رفاهی دانشجویان از مسئولین ذی الربط خواهد بود.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://nasleborhan.ir/?p=4663