دبیر شورای صنفی دانشگاه ارومیه؛
تاریخ: ۴:۵۲ :: ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
به حد نصاب نرسیدن درد بزرگ انتخابات شورای صنفی / دانشجویان نسبت به حقوق خود آگاهی ندارند

دبیر شورای صنفی دانشگاه ارومیه: به حد نصاب نرسیدن انتخابات علت های مختلفی دارد ولی مهمترین آن، عدم آگاهی دانشجویان نسبت به حقوق و حریم دانشجویی و عدم آگاهی دانشجویان نسبت به شورا و وظایف شورای صنفی است.

به گزارش نسل برهان، اردیبهشت در سراسر دانشگاه های کشور ماهی سرنوشت ساز برای دانشجویان به حساب می آید چرا که در این ماه انتخابات حساس و سرنوشت سازی به اسم انتخابات شورای صنفی دانشجویان برگزار می شود.

انتخابات های دانشجویی گوناگون در دانشگاه ها برگزار میشود ولی با بررسی های بیشتر به نتایجی دست می یابیم که انتخاباتی مانند انتخابات شورای صنفی از اهمیت بیشتری برخوردار نمی باشد چرا که شورای صنفی بستری برای تحقق یافتن مطالبات رفاهی و صنفی و آموزشی دانشجویان مهیا شده است.

اگر به تاریخچه یک سال قبل تشکیل و فعالیت شورای صنفی در دانشگاه ارومیه بپردازیم با یک سری فراز و نشیب مواجه می شویم که این نتایج نشان دهنده اهمیت داشتن وجود این نهاد دانشجویی در دانشگاه ارومیه می باشد زیرا تشکیل نشدن این شورا بدلیل فعالیت های سیاسی و قومیتی در سال های قبل باعث تعدد مشکلات صنفی و آموزشی و رفاهی شده بود.

شرکت نکردن حداکثری دانشجویان در شورای صنفی در همه دوره های انتخاباتی یکی از معضلاتی است که مربوط به خود دانشجو در جریان عدم و تاخیر در تشکیل شورای صنفی میشود فلذا همه این عوامل دست در دست هم می دهند تا صدای خود دانشجو بدست خود، به گوش مسئولین نرسد و باعث ضایع شدن حق خود دانشجو گردد.

ایوب فتح الهی دبیر شورای صنفی دانشگه ارومیه در گفت و گو با خبرنگار نسل برهان با اشاره به علت حد نصاب نرسیدن انتخابات شورای صنفی گفت: به حد نصاب نرسیدن انتخابات علت های مختلفی دارد ولی یکی از اصلی ترین علت ها نبود شناخت کافی دانشجویان نسبت به شورای صنفی ست و علت این امر نیز دانشگاه می باشد.

فتح الهی افزود: چند سالی است در دانشگاه شورای صنفی نبوده است و دانشگاه اطلاع رسانی صحیح و خوبی هم در این مورد نداشته است و با چند روز اطلاع رسانی نمی شود گفت دانشجو نسبت به موضوع آگاهی پیدا کرد.

دبیر شورای صنفی دانشگاه ارومیه با اشاره به میزان شرکت دانشجویان در انتخابات امسال گفت:ثبت نام دانشجویان در این دوره نیز همچون دوره قبل ضعیف است و رضایت چندانی نمی توان داشت.

وی تاکید داشت: علت این موضوع را عدم آگاهی دانشجویان نسبت به حقوق و حریم دانشجویی، عدم آگاهی دانشجویان نسبت به شورا و وظایف شورا، عدم اطلاع رسانی دانشگاه و خود شورا نسبت به فعالیت های انجام شده توسط شورای صنفی دانشگاه و همچنین شناساندن حیطه و اختیارات شورا به دانشجویان دانست.

این فعال دانشجویی در ادامه با اشاره به همکاری برخی از مسئولین با شورای صنفی بیان کرد: در مورد همکاری مسئولین باید گفت تنها شخصی که همکاری خوبی با شورای صنفی داشته اند مدیر کل امور دانشجویان سرکار خانم قمی هستند و دیگر مسئولین چنان همکاری که به چشم بخورد و ما چنان چه ما انتظار داشتیم نداشته اند.

ایوب فتح الهی در پایان ضمن درخواست شرکت تمامی دانشجویان دانشگاه ارومیه در انتخابات شورای صنفی گفت: من برادرانه عرض می کنم و خواهش میکنم دانشجویان نسبت به حقوق خود آگاه باشند و برای حفظ حقوق و پیگیری آن تلاش کنند.

انتهای پیام/