رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه؛
تاریخ: ۴:۴۰ :: ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
بازگشت به ندای اسلام مهمترین پیام انقلاب است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه گفت: بازگشت به ندای اسلام و دستیابی به استقلال همه جانبه مهمترین پیام انقلاب اسلامی است

محمود پور یوسف در گفت وگو با گروه سیاسی نسل برهان، با اشاره به پیام اصلی مردم ایران در انقلاب اسلامی ۵۷ گفت: بازگشت به ندای اسلام مهمترین پیام انقلاب است، دشمنان جنگ هشت ساله را به ملت ایران تحمیل کردند تا ایران نتواند پیام انقلاب خود را به آن سوی مرزها انتشار دهند ولی به لطف خدا دلهای مسلمانان کشورهای اسلامی خیلی سریع پیام انقلاب ایران ما را دریافت کردند.

پور یوسف با اشاره به نقش رهبری امام خمینی (ره) گفت: سال ۵۶ و ۵۷ اوج مبارزات مسلمانان با هدایت و رهبری امام خمینی (ره) یادآور بزرگ ترین حرکت جهانی قرن اخیر است، که رهبر این حرکت افق های روشنی را برای ملت ترسیم کرده بود و پیروزی انقلاب در عرصه هاي بين المللي پس از تشكيل نظام جمهوري اسلامي رقم خورد.

وی افزود: استراتژی ، دوراندیشی و ژرف نگری امام در صدور انقلاب امر بسیار مهمی بود و خیلی ها ان ایام تصور می کردند منظور از صدور انقلاب لشكركشي و کشور گشایی است در حاليكه منظور امام فتح دلها و بيداري اسلامي دربين ملتهاي مسلمان بود كه اينك شاهد آن هستيم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه تصریح کرد: امروز پیش بینی امام عزیز پس از سی و نه سال محقق شده است، و افتخار این تحقق وعده امام از آن شهدای انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس است که مقاومت کردند تا انقلاب اسلامی استقرار یابد و مهمتر از آن ، امروز پیام انقلاب به وضوح و روشنی در بیداری اسلامی نمایان شود.

پور یوسف درباره پیام های دیگر انقلاب خاطر نشان کرد: یکی از مسائلی که در طول تاریخ مردم ایران از آن رنج بردند و برایشان خیلی دردآور بود، وابستگی کشور بود. از دوران قاجار، به خصوص از جنگ‌های ایران و روسیه، پای روس‌ها و انگلیسی‌ها به تدریج به ایران باز ‌شد.

وی در ادامه بیان کرد: از همان زمان مردم از هر فرصتی استفاده ‌کردند تا زنجیرهای وابستگی را پاره کنند و بتوانند به استقلال برسند که با پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران به این مهم دست یافتند و پیام مهمی در زمینه مبارزه با استکبار به دنیا مخابره کردند.

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه با اشاره به عوامل موثر در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی و نقش مردم در پیروزی انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد:  ملت ایران از فشار دیکتاتوری رژیم دست‌‌نشانده از یک طرف، فشار زندگی از یک طرف، فشار تحمیل فرهنگ فساد از یک طرف و سلطه‌‌ی خارجی و به‌طور مشخص عوامل و عناصر آمریکایی از یک طرف، به ستوه آمده بودند

پور یوسف تصریح کرد: پیروزی انقلاب اسلامی یک پدیده‌ی بزرگ در تاریخ معاصر ایران است و مانند هر پدیده‌ای، علت‌هایی در پیدایش آن مؤثر بوده‌اند. علت‌هایی که به عناصر تشکیل‌دهنده‌ی انقلاب اسلامی باز می‌گردند. در واقع علل انقلاب اسلامی عناصری هستند که به‌صورت یک سلسله واقعیت‌های عینی، در پیدایی یا شتاب‌زایی و پیروزی و استمرار آن تأثیر قابل توجه داشته‌اند.

محمود پور یوسف  تاکید داشت: بررسی دیدگاه‌های گوناگون درباره علل انقلاب اسلامی نشان می‌دهد بیشتر تحلیل‌ها و تفسیرهای ارائه‌شده، به‌ویژه از سوی نویسندگان غربی، براساس بینش محدود در یک مقطع زمانی و بدون توجه به زمینه‌های پیچیده‌ی عقیدتی و ریشه‌های تاریخی انجام گرفته است.

وی افزود: یکی از عوامل اصلی شکل‌گیری انقلاب اسلامی از دیدگاه رهبر انقلاب، رهبری دینی انقلاب است که در وجود شخصیتی عظیم و بی‌مانند پس از انبیا و ائمه، یعنی امام خمینی (ره)، تجلی و تجسم پیدا کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه با اشارهبه نقش مردم در پیروزی انقلاب یاداور شد:  مردم در هر انقلابی یکی از ارکان اصلی آن محسوب می شوند وچنانکه تمایلی به همراهی با انقلاب از نشان ندهند هیچ انقلابی اتفاق نمی افتد،لذا به همین دلیل است که حضرت امام خمینی (ره) حضور یکپارچه مردم را در صحنه از عوامل موفقیت انقلاب می دانند.

وی در ادامه افزود: همچانکه هیچ انقلابی بدون حضور مردمی اتفاق نمی افتد ،تداوم هر انقلابی نیز منوط یه حضور مردم در صحنه است واین حضور در انقلاب ایران به عینه اثبات شده است ومردم مسلمان ایران با توکل برخدا ،جانفشانی،پی بردن به ارزش شهادت،حضور مستمر وحدت کلمه ،حفظ ارزشهای معنوی اسلامی،همبستگی ، استقامت وحضور انتخابات وراهپیمائیها وفاداری خود در پاسداشت ارزشها ودستاوردهای انقلاب نشان داده اند.

پور یوسف خاطر نشان کرد: در بهمن ماه سال ۱۳۵۷ تحولی عظیم و شگرف و به کلام رهبر کبیر انقلاب امام امت، معجزه ای الهی در ایران رخ داد که همه متفکرین و تحلیلگران سیاسی، تاریخ نگاران و سیاستمداران دنیا را به حیرت و تعجب واداشته است؛ زیرا هیچ یک از آنان، حتی سازمانهایی که به انبوه اطلاعات بسیار حساس و سری و مجهزترین امکانات تکنولوژیکی دسترسی داشته و از کمک تئوریسینها و تحلیلگران گوناگون بهره می برند نتوانستند وقوع انقلاب اسلامی ایران را در این زمان و موقعیت و منطقه جهان و به این شکل و ماهیت، پیش بینی کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه  درباره نقش بی بدیل رهبری امام خمینی در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: از مهم ترین و اساسی ترین عوامل شکل گیری و کامیابی یک جنبش اجتماعی ، رهبری آن جنبش است . مقوله «رهبری» در جریان شکل گیری یک جنبش ، هیچگاه تعیینی و از پیش طراحی شده نیست ؛ بلکه زمینه ها و عوامل گوناگونی در برجسته سازی یک گروه، حزب، سازمان و یا یک شخص برای پیشتازی و هدایت آن جنبش، تأثیرگذار هستند. از سوی دیگر، رفتار سیاسی رهبری و میزان ظرفیت و توانمندی آن در مواجهه با چالش های نو به نو و پیش بینی نشده فراروی جنبش، نقش اساسی در استمرار و استقرار رهبری یا جایه جایی و جایگزینی آن ایفا می کند. اگر این جنبش اجتماعی ، به یک انقلاب تبدیل شود آن هم انقلابی فراگیر، همه جانبه و بنیادین حساسیت و اهمیت نفش رهبری و تعامل تدریجی و فزاینده میان آن و نیروی اصلی جنبش ، بر روند حرکت و آینده انقلاب، به عنصری سرنوشت ساز تبدیل می شود و مرگ و حیات آن انقلاب به این عنصر پیوند می خورد.

محمود پور یوسف در پایان درباره حضور جوانان و دانشگاهیان  در صحنه اصلی انقلاب گفت: يكي از عناصر محوري در جريان شكل گيري انقلاب اسلامي و پيروزي آن و همچنين در تداوم آن جوانان بوده اند و نقش جوانان در شكل گيري انقلاب اسلامي و پس از آن در تداوم وپيگيري اهداف و ارزشهاي آن قابل انكار نيست در اين ميان يكي از تشكيلاتي كه با سازماندهي جوانان نقش بزرگي را در اين زمينه ايفا مي كردند تشكلات دانشجويي بود همسو بودن دانشجويان با تحولات جامعه ايران و حضورآنان در اكثر مراكز آموزش عالي به خصوص در سالهاي آخر عمر حكومت پهلوي ما را به نقش و جايگاه دانشجويان رهنمون مي سازد بيشتر دانشجويان خواستار ايجاد دگرگوني هاي بنيادي اقتصادي ،سياسي و ايدئولوژيك در نظام حكومتي پهلوي بودند ايجاد مراكز ،كانون هاو كتابخانه هاي اسلامي كه نوعي بازگشت به ارزش هاي ديني بود بيانگر مطالبات دانشجويان در جريان مبارزات مردمي بود.

انتهای پیام/