یادداشت دانشجویی؛
تاریخ: ۶:۱۴ :: ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
شروع نهضت ، دوام نهضت ، شکوفایی نهضت

حال بعد از ۴۰ سال که از عمر با برکت انقلاب اسلامی گذشته است ؛ کشور مقدس جمهوری اسلامی ایران با نفی هرگونه استکبار و تلاش برای حفظ تمامیت استقلال سیاسی خود در منطقه ، برای تحقق آرمان ها و اهداف عالیه انقلاب اسلامی تلاش می کند.

به گزارش نسل برهان، سینا مصطفی زاده مسئول سازندگی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه بمناسبت سی و نهمین سال پیروزی انقلاب طی یادداشتی با گذشت ۳۹ سال از عمر انقلاب اسلامی بدنه جنبش دانشجویی را مورد تحلیل خود قرار داد که به شرح زیر است.

در حالی در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی قرار گرفته ایم که با توجه به پیشینه درخشان انقلاب می توان گفت به جرات کشوری بعد از ۴۰ سال به این میزان از رشد علمی و فناوری های گوناگون درون زا دست یافته است.

در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران یکی از اصلیترین جریانات ارزشی کشور قشر دانشجویان بوده است . دانشجویانی که با موج انقلاب اسلامی همراه شدند و تا آخرین نفس پای نظام ایستادند . درحالی که جنبش دانشجویی سال ها قبل از وقوع انقلاب اسلامی در پی ایجاد موج ضد استکباری و میهن دوستی ایجاد شده بود.

در طی این مسیر ۲ اتفاق سرنوشت ساز رخ داد که می توان از آنها به عنوان نقاط برجسته جنبش دانشجویی یاد کرد چرا که ظرفیت ها و توانایی های نیرو های مومن به انقلاب در این قشر را به جامعه استکباری و سلطه طلب آشکار کرد.

تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام نقطه عطفی در سیر تاریخ انقلاب اسلامی و جنبش دانشجویی بوجود آورد تا جایی که امام رضوان ا… تعالی از آن به عنوان انقلاب دوم یاد کردند ؛ این گفتار امام (ره) حاکی از اهمیت این فتح بزرگ و مهم بود.

 دومین رخداد وقوع انقلاب فرهنگی در سطح دانشگاه بود که می توان آن را در راستای انقلاب اسلامی تعبیر کرد . دانشگاهی که محل تربیت نیروی متعهد و متخصص برای جامعه بود تبدیل به جولانگاه و محلی برای زور آزمایی گروه های مبارز و منافق سیاسی و غیر سیاسی شد . دانشجویان در پی این اوضاع متشنج تصمیمی گرفتند که منجر به تشکیل ستادی به نام انقلاب فرهنگی شد که بعد ها به شورای انقلاب فرهنگی تغییر نام داد.

حال بعد از ۴۰ سال که از عمر با برکت انقلاب اسلامی گذشته است ؛ کشور مقدس جمهوری اسلامی ایران با نفی هرگونه استکبار و تلاش برای حفظ تمامیت استقلال سیاسی خود در منطقه ، برای تحقق آرمان ها و اهداف عالیه انقلاب اسلامی تلاش می کند.

با توجه به وضع کنونی کشور می توان دریافت که پیشرفت های علمی ، پزشکی ، صنعتی ، دفاعی و … در سطح جامعه مشهود است . اما در این بین کاستی ها و عملکرد های ضعیفی از طرف برخی وجود داشته که برای حفظ یکپارچگی و وحدت سیاسی-اجتماعی نظام ، اصلاح و اعمال تغییر در شیوه ی عمل در آنها ضروری به نظر می رسد . یکی از این نقایص را می توان در قشر نوجوان و جوان کشور علی الخصوص قشر دانشجویی جامعه دید . همانگونه که ذکر شد جنبش دانشجویی حتی قبل از وقوع انقلاب هم وجود داشته است که حتی گوشه هایی از تفکرات قبل انقلاب (با وجود طرح مسائل بنیادی) که علل اصلی تشکیل این حرکت بود ؛ اکنون نیز در بین تشکل های مختلف دانشجویی به چشم می خورد که این نگرش مایه ی امیدواری و مباهات جبهه ارزشی و نیروهای مومن به انقلاب است.

اما جنبش دانشجویی در سال های اخیر دچار آفت هایی نیز شده است که می تواند بدون علائم خاص و واضح ضربات سنگینی به دانشگاه و دانشگاهیان وارد کند . گرایش دانشجویان به حرکت های نامربوط و بعضاً غیر ارزشی و گاهاً ضد ارزشی ، شروع دوران جدید برای دور کردن دانشجو از فضای فرهنگی و سالم و سوق دادن به سمت رکود و غربزدگی را نوید می دهد . این حرکت نه تنها باعث کند شدن سرعت پیاده سازی گفتمان انقلاب در دانشگاه می شود بلکه می تواند منجر به نوعی سلب اعتماد و عقیده از محیط فرهنگی و انقلابیِ دانشگاه شود.

 محدود شدن کرسی های هم اندیشی و آزاد اندیشی ، تریبون های آزاد و تعامل بین دانشجویان و تشکل ها ، به قدری توانسته جوّی ملتهب ایجاد کند که متاسفانه برخی نیز با اصرار بی جا و غیر مسئولانه در پی تشدید هر چه بیشتر این وضع هستند . توجه به مسائل کم اهمیت اعم از فعالیت های تکراری در قالب چارچوب های غیر قابل انعطاف و غیر قابل تغییر وصرفاً فرهنگی خواندن جنبش دانشجویی جفایی است در حق انقلاب و جرگه انقلابی .

حفظ عقاید اصیل جنبش دانشجویی و تلاش برای گسترش آن ، پیاده سازی اصول انقلاب اسلامی در قالب صحیح و متناسب با شرایط حاکم بر دانشگاه ها ، تلاش برای کاهش اصطکاک و تنش بین تشکل ها ، اقناع و توجیه دانشجویان با استدلالات واضح و روشن از جمله تعاملاتی است که یک دانشجو در قالب تشکیلات و عضوی از جنبش دانشجویی می تواند برای حفظ و تداوم و شکوفایی در این مسیر بهره ببرد.

انتهای پیام/