ویژه دانشجویان ارشد؛
دغدغه یک دانشجوی آرمان خواه

حال مهمترین دغدغه یک دانشجوی آرمانخواه، این است که آیا او می تواند برای جامعه، مردم، کشور و دین خود مفید باشد و آیا می تواند همه استعدادها وتوانایی های خود را شکوفا سازد و آن را نثار مردم، جامعه و ارزش های والای اسلامی نماید.

به گزارش گروه دانش و فناوری نسل برهان، اولین ترم تحصیلی در دوره ارشد مهمترین ترم دوران زندگی است شاید از این جهت که گام هایی که در این ترم برداشته می شود جزء موثرترین گام های زندگی یک محقق جوان است.

در میان همه مسائلی که در انتهای این ترم با آن مواجه می شوید، از مهمترین آنها انتخاب استاد راهنما، انتخاب موضوع پایان نامه و مسیر تحقیقاتی است که شاید قرار است سالیان سال با آن زندگی کنید.

افراد بسیار زیادی را می بینیم که در همین گام دچار سر در گمی می شوند، کندی حرکت و تاخیر در تصمیم گیری، تغییر تصمیم ، تردید های بسیار و غیره از جمله عواملی هستند که پیش روی یک دانشجوی ارشد قرار می گیرد.

در انتخاب موضوع بایستی کاملا هوشیار باشید و تمامی مقالات روز دنیا را درباره آن موضوع مطالعه کرده و نقشه راهی که قرار است در طول دوره ارشد طی کنید را ترسیم نمایید در نهایت این شما هستید که بایستی از بین موضوعات پیشنهاد شده توسط استاد راهنمایتان، با دانشی که کسب نموده اید، یک موضوع را انتخاب کنید و در این رابطه، خواندن هر چه بیشتر مقالات، مفیدتر خواهد بود.

از استاد راهنمای خود بخواهید که به جای معرفی یک موضوع کلی به شما، سر تیتر یک کار تحقیقاتی را به شما معرفی کند.در همین مرحله نیاز سنجی و بررسی ظرفیت های موجود درکشور در رابطه با موضوع و رشته شما و میتواند یک گام بسیار مهم باشد زیرا از طرفی شما با امکان سنجی شرایط در داخل کشور از صحت اجرایی شدن تحقیقتان مطلع می شوید و همچنین از کارهای تکراری انجام شده در گذشته جلوگیری می کنید و یا درجهت برطرف کردن نقایص تحقیقات قبلی در قالب طرح خود پیش می روید.

کشورهای پیش رفته جهان، در ابتدا با بررسی نقایص و ضعف های موجود در بدنه جامعه خود و سعی در حل کردن مشکلات کشورشان در قالب طرح های تحقیقاتی که بین دانشگاه و مراکز خصوصیشان صورت میگرفت کم کم توانستند بر مشکلاتشان قدم به قدم غلبه کنند.

حال مهمترین دغدغه یک دانشجوی آرمانخواه، این است که آیا او می تواند برای جامعه، مردم، کشور و دین خود مفید باشد و آیا می تواند همه استعدادها وتوانایی های خود را شکوفا سازد و آن را نثار مردم، جامعه و ارزش های والای اسلامی نماید.

اما این راهم باید در نظربگیریم که ، بزرگ ترین دغدغه و مشکل دانشجویان، کشته شدن روحیه علم طلبی و تلاش برای تفکر و نوآوری است ، عامل خشکاندن این روحیه که عامل محرک اصلی جهت رشد و پرورش علم در جامعه ای علمی به نام دانشگاه است، نداشتن روحیه خودباوری در حل مشکلات است البته وقتی دانشجوی صاحب ایده از طرف مسئولین حمایت نشود نیز طبیعی است که دانشجو دلسرد میشود که امیدواریم با توجه به اهمیت هرچه  بیشتر مقام معظم رهبری به مفهوم اقتصاد مقاومتی و تبیین سیاست ها و ابلاغ انها ،مسئولین به کمک دانشجویان دغدغه مند بیایند تا بتوانیم هرچه بهتر در راستای سرافرازی میهنمان بکوشیم.

انتهای پیام/