در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد صورت گرفت؛
تاریخ: ۹:۴۹ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
اعتراض دانشجویان به افزایش ۲۵ درصدی شهریه ثابت

بسیاری از دانشجویان کارشناسی ارشد پس از مراجعه به صفحه شخصی‌شان در سامانه انتخاب واحد دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران با پیغامی حیرت انگیز مبنی بر افزایش بیش از ۲۵ درصدی شهریه ثابت‌ خود، جهت انتخاب واحد ترم جدید مواجه شدند.

به گزارش نسل برهان، افزایش ۲۵ درصدی شهریه ثابت دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، باعث شوکه شدن دانشجویان و اعتراض آنان شده است.

اعتراض دانشجویان به تصمیم عجیب و ناگهانی مسئولان این واحد دانشگاه آزاد، باعث صدور بیانیه‌ای از سوی تعدادی از معترضین شده است.

در بخش مهمی از این بیانیه آمده است: افزایش شهریه ثابت (یا متغیر) در سالیان گذشته، تنها برای دانشجویان جدیدالورود و براساس نرخ تورم لحاظ می شد اما این افزایش خلق الساعه شهریه ثابت، برای ورودی های سال های ۹۴ و ماقبل نیز لحاظ گردیده است که در نوع خود شگفت آور است!

متن کامل این بیانیه را در ادامه می‌خوانید:

بسیاری از دانشجویان کارشناسی ارشد پس از مراجعه به صفحه شخصی‌شان در سامانه انتخاب واحد دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران با پیغامی حیرت انگیز مبنی بر افزایش بیش از ۲۵ درصدی شهریه ثابت‌ خود، جهت انتخاب واحد ترم جدید مواجه شدند!

این درحالیست که افزایش شهریه ثابت (یا متغیر) در سالیان گذشته، تنها برای دانشجویان جدیدالورود و براساس نرخ تورم لحاظ می شد اما این افزایش خلق الساعه شهریه ثابت، برای ورودی های سال های ۹۴ و ماقبل نیز لحاظ گردیده است که در نوع خود شگفت آور است!

مرداد ماه امسال بود که دکتر فرهاد رهبر، ریاست جدید دانشگاه آزاد اسلامی طی بخشنامه ای، صراحتاً هرگونه افزایش شهریه برای دانشجویان قدیمی را غیرقانونی اعلام نموده و مکتوب داشت: «دانشجویان قدیم رشته‌های غیرپزشکی (شامل ورودی‌های سال ۱۳۹۵ و ماقبل): شهریه پایه براساس شهریه پایه‌ای که هر ورودی در سال ۱۳۹۵ پرداخت کرده است، در سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ بدون افزایش در نظر گرفته می‌شود. شهریه متغیر نرخ ۱۰درصد افزایش نسبت به شهریه متغیری که هر ورودی در سال ۱۳۹۵ پرداخت کرده است.»

همانطور که از متن فوق بر می آید، براساس بخشنامه مذکور، افزایش شهریه ثابت غیرقانونی می باشد، اما در ترم جاری دانشجویان کارشناسی ارشد واحد علوم تحقیقات، افزایش بیش از ۲۵ درصدی شهریه پایه را تجربه می کنند!

مستنداً، آنگونه که هویداست، نرخ شهریه ثابت در نیمسال اول سال تحصیلی ۹۶-۹۷ به میزان ۱میلیون و ۴۶۱هزار تومان بوده که در ترم جدید، یعنی در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۶-۹۷ به میزان ۱میلیون و ۸۴۸هزار تومان، افزایش پیدا کرده است!

جالب آنکه وقتی دانشجویان از طرفی به علت محدودیت زمانی در انتخاب واحد ترم جدید، مجبور به پرداخت این مابه تفاوت غیر قانونی اند و از سوی دیگر وقتی از مسئولین واحد، چرایی این افزایش را مطالبه می کنند، با بی اعتنایی ایشان مواجه می شوند!

اینجانبان به نمایندگی از جمع کثیری از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران، اعتراض خود در قبال افزایش ناگهانی و بیش از ۲۵ درصدی «شهریه ثابت»(!) در این واحد را اعلام داشته و امیدواریم مسئولین امر هرچه سریع تر در راستای حل این مشکل، اقدامات فوری را صورت دهند.

 

انتهای پیام/