گزارش تحلیلی از تصویب لایحه بودجه 97؛
تاریخ: ۵:۵۷ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
اتاق شیشه ای ، فرصت ها و تهدیدها

انتشار لایحه بودجه هم یک فرصت و هم یک تهدید برای قوه مجریه است که نگارنده امیدوار است در آینده به انتشار بیشر اسناد بالادستی و شفاف سازی بر اساس مشارکت فعال و پویای مردمی در حکمرانی منتج شود .

به گزارش گروه سیاسی نسل برهان، منتشر شدن لایحه بودجه پیشنهادی سال ۹۷ برای اولین بار اقدام پسندیده ای توسط ریاست جمهوری است .

اطلاع عموم مردم از جزییات هزینه ها و بودجه های تخصیص داده شده برای نهاد ها امکان مشارکت بیشتر مردم را که یکی از غایات دموکراسی و مردم سالاری است فراهم می کند اما اگرچه فراهم کردن زمینه امری ضروری بود که انجام گرفت ، استفاده از نقدها و پیشنهادات مردم و به خصوص نخبگان فکری و دانشگاهی نیز در پرتو این نگاه باید انجام می گرفت .

چه در فضای گفتگو های روزمره و چه در فضای مجازی اظهار نظر های متعددی درباره بودجه ، چه در خصوص محتوا و چه در خصوص تاثیرات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی ، روی داد .

با این حال استفاده دولت از این خرد جمعی چقدر بود؟ انتشار یک فراخوان عمومی و تشویق مردم به مشارکت بیشر در امر حکم رانی به صورت هدایت شده و منظم مثل برگزاری انتخابات باید از اهداف کلان دولت باشد  و متاسفانه تا کنون این مهم را شاهد نبودیم و صرف بودن زمینه بدون دادن فرصت برای اثرگذاری در حکمرانی تنها سرخوردگی نخبگان و عموم مردم را به دنبال دارد و مردم فریب نامیدن این چنین اقداماتی را اقدام اخیر معاون رییس جمهور مبنی بر بخشنامه ای که تمام دستگاه های دولتی را موظف به دفاع از بودجه می کند آن هم با توجیه ایجاد انسجام! تنها ایجاد یک فضای تک صدا را به دنبال دارد و محروم کردن طبقه مهمی از جامعه از حق اظهارنظر درباره یکی از مهم ترین سیاست های کلان کشور .

این اقدام نه تنها انسجام بلکه هرج و مرج بیشر را به دنبال دارد  وقتی طبقه مهمی از جامعه حق اظهارنظر رسمی درباره مقام بالاتر از خود را ندارند ، یا این حق را از طریق گروه ها و رسانه ها اپوزوسیون دنبال می کنند یا به طریق بدتر تنها به یک طبقه توده ای و بله قربان گو تبدیل خواهند شد!

در نبود همین فضای رسمی گفتگو است که گروه های اپوزوسیون شروع به ایجاد سوال های هدفمند و مغالطاتی می کنند که گاه حتی علاوه بر عامه مردم ، نخبگان فکری را هم اقناع می کنند .

اگر توجیه این امر آزادی بیان باشد نه تنها ایجاد آزادی بلکه سلب آزادی است سلب آزادی درست اندیشیدن در یک فضای سالم فکری که به پیشرفت و توسعه کشور کمک کند نه ابزار دست شدن گروه های معاند که اهداف دیگری در سر دارند! در نهایت اینطور می توان گفت که انتشار لایحه بودجه هم یک فرصت و هم یک تهدید برای قوه مجریه است که نگارنده امیدوار است در آینده به انتشار بیشر اسناد بالادستی و شفاف سازی بر اساس مشارکت فعال و پویای مردمی در حکمرانی منتج شود .

انتهای پیام/