نایب دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه؛
در نوشتن برنامه بودجه بزرگنمایی صورت گرفته است

نایب دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه گفت: راه حل دیگر موجود برای گشایش اقتصادی ، اصلاح لایحه بودجه به نفع تولید کننده است، تخمین زده می شود که دولت در سال بعد تنها توانایی تامین 50 درصد از بودجه را دارد و این یعنی در نوشتن برنامه بودجه بزرگنمایی صورت گرفته است.

رضا رستم زاده در گفت و گو با گروه اقتصادی نسل برهان درباره راه های گشایش اقتصادی گفت: علی رغم ناامیدی گسترده حاکم بر جامعه،اقتصاد امروز راه حل هایی مشخص برای گشایش دارد درست است که کشور گرفتار تحریم هایی جدید شده، اما با مجموعه اقداماتی از جمله بستن پیمان دوجانبه ی پولی و حذف دلار می توان اثر این تحریم ها را به شدت کاهش داد.

وی افزود: مسئله اما اینجاست که از روز امضا شدن تحریم های موسوم به کاتسا دولت تقریبا هیچ کاری برای خنثی کردن اثر تحریم ها انجام نداده است.

نائب دبیر انجمن اسلامی دانشجویان تصریح کرد: راه حل دیگر موجود برای گشایش اقتصادی، اصلاح لایحه بودجه به نفع تولید کننده است، تخمین زده می شود که دولت در سال بعد تنها توانایی تامین ۵۰ درصد از بودجه را دارد و این یعنی در نوشتن برنامه بودجه بزرگنمایی صورت گرفته است.

وی در ادامه بیان کرد: این بزرگنمایی باعث می شود تا شرکت های دولتی پروژه هایی به قدر مصوب بودجه به پیمانکاران تولیدی واگذار کنند، اما تنها توانایی پرداخت ۵۰ درصد از پول تولیدکنندگان را خواهند داش  و این به معنای ورشکستگی ۵۰ درصد مابقی آن هاست.

رضا رستم زاده  تاکید داشت: در نظر گرفتن ردیف بودجه ای جداگانه که تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات مهندسی را در اولویت بودجه می گذارد راه حلی دیگر برای مهار رکود خواهد بود.

رستم زاده  در پایان افزود: مسئله ی دیگر تسهیلات غیرواقعی بانک ها با توجه به نرخ تورم است که خود سرانه توسط بانک ها برای جذب بیشتر و بیشتر اعتبار صورت می گیرد اما قانون که ۸۵ درصد مالکیت بانک ها را دولتی تشخیص داده است می تواند در واقعی کردن این نرخ بهره و تسهیلات جلوی خودسری بانک ها را بگیرد.

لینک کوتاه مطلب : http://nasleborhan.ir/?p=3890