کمپین مطالبات دکتری وزارت علوم دانشگاه ارومیه؛
تصمیمات نسنجیده مسیر پیشرفت را ناهموار کرده است

بنابه مشکلات فراوانی که در دانشگاه ارومیه گریبان گیر دانشجویان تحصیلات تکمیلی از شروع سالتحصیلی شده است، کمپینی با عنوان کمپین مطالبات دکتری وزارت علوم دانشگاه ارومیه تشکیل و با ارائه اولین بیانیه، اعتراض خود را به وضع مدیریتی در دانشگاه ارومیه را بازگو نمودند.

به گزارش نسل برهان، بنابه مشکلات فراوانی که در دانشگاه ارومیه گریبان گیر دانشجویان تحصیلات تکمیلی از شروع سالتحصیلی شده است، کمپینی با عنوان کمپین مطالبات دکتری وزارت علوم دانشگاه ارومیه با ارائه اولین بیانیه اعتراضی به وضع مدیریتی در دانشگاه ارومیه نشان داد این دانشگاه به تحصیلات تکمیلی بهایی نمی دهد که به شرح زیر است.

امروزه پيشرفت و توسعه كشورها تنها در سایه علم و دانش قابل تحقق است. پژوهش و توليد علم و فناوري از مهمترين عناصر رشد و توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، صنعتي و… كشور به حساب مي‌آيد. موفقیت در اين زمينه‌ها در صورتي تحقق می­یابد كه در برنامه‌ريزي‌هاي هدفمند و كلان كشور، توجه مناسبي به امر پژوهش و فناوري صورت پذيرد. با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری درخصوص جایگاه دانشگاه و دانشگاهیان در سرنوشت مردم و کشور، دانشگاه­ها نقش محوری در توسـعه علـم و پیشـرفت و آبـادانی کشور و تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص را برعهده دارنـد.

 بر همین اساس جهت تحقق این مهم نحوه مدیریت دانشگاه ها بسیار حائز اهمیت است. در واقع هر گونه کوتاهی و ضعف مدیریتی و تصمیمات ناسنجیده در این خصوص به بروز مشکلات متعدد و پیامدهای جبران ناپذیری خواهد انجامید. در این میان دانشگاه ارومیه با داشتن عقبه­ای دیرینه و درخشان که سابقه فعالیت آن به بیش از نیم قرن می­رسد، با فراهم نمودن بستری جهت فعالیت و شکوفایی اساتید و دانشجویان خود در سطح ملی و بین المللی، این دانشگاه را در سالهای نه­چندان دور به یکی از دو قطب علمی شمال غرب کشور بدل ساخته بود. اما متاسفانه در حال حاضر به سبب ضعف مدیریتی نه تنها از رقابت در سطوح بالای علمی بازمانده بلکه با تصمیمات نابجای مسئولین حال حاضر دانشگاه، از حداقل وجهه علمی و شخصیتی نیز بی نصیب گشته است.

 در این جا به ذکر تنها دو مورد از اتفاقات صورت گرفته و تصمیماتی اتخاذ شده اشاره می نماییم که طی فعالیت چند ماه اخیر  هیئت رئیسه و در راس امور ریاست دانشگاه صورت گرفته است.

۱- پذیرش بی­رویه دانشجوی دانشگاه ارومیه در مقطع دکتری در سال ۹۶:

در جلسه­ای که دانشجویان مقطع دکتری با ریاست دانشگاه ارومیه در مورخه ۲۴/۳/۹۶ داشتند، یکی از مشکلات مطرح شده از طرف دانشجویان دکتری که بسیار بر آن تاکید شد، در رابطه با پذیرش بی­رویه دانشجویان مقطع دکتری در مقابل نبود امکانات تحصیلی و تحقیقاتی در دانشگاه ارومیه مطرح شد که ریاست دانشگاه همان جا قول مساعد دادند که در آینده­ای نزدیک شاهد تغییراتی اساسی در این بخش جهت کم کردن ظرفیت­های پذیرش دانشجوی دکتری خواهید بود. دیری نگذشت که پذیرش بی­سابقه و غیر کارشناسی در مقطع دکتری در سال تحصیلی جدید (مهر۹۶) در دانشگاه ارومیه را شاهد بودیم. به گونه­ای که نمره حد نصابی برای پذیرش دانشجو از طرف دانشگاه ارومیه در نظر گرفته نشد. این بدان معنی است که برای پذیرش دانشجوی مقطع دکتری در دانشگاه ارومیه، صلاحیت علمی افراد ملاک پذیرش نبوده، بلکه پر شدن ظرفیت دانشگاه در اولویت است. به گونه­ای که از ۴۰۹ نفر ظرفیتی که برای دوره های روزانه، شبانه و پردیس دانشگاهی ارومیه معرفی شده بود، ۱۵۴ نفر امتیازی کمتر از کف امتیاز مصاحبه و فعالیتهای آموزشی و پژوهشی(یعنی امتیاز ۳۰) را کسب کرده بودند. یعنی در واقع حدود ۴۰ درصد از افرادی که در سال ۹۶ در مقطع دکتری در دانشگاه ارومیه پذیرفته شده­اند، واجد شرایط پذیرش در این دانشگاه نبوده­اند.

زمانی که علت چنین اتقاقی که دانشگاه ارومیه را به یک نماد در سطح کشور مبدل ساخته بود را از مسئولین جویا شدیم، در جواب تنها به این بسنده شد که اشتباه کارشناسی سیستم درثبت اطلاعات افراد باعث ایجاد این فاجعه شده است!

در اینجا این سؤال مطرح می­شود که این چه ساز و کاریست که در دانشگاه ارومیه حاکم شده که با اشتباه و سهل انگاری یک کارشناس این چنین اتفاق فرخنده ای رقم می­خورد.

البته ناگفته نماند که گمانه زنی­هایی جهت اولویت قرار دادن پرشدن ظرفیت دانشگاه بر سطح علمی افراد پذیرفته شده، وجود دارد ولی ما در خصوص این اتفاق این حسن ظن را داریم که پذیرش بی سابقه دانشگاه ارومیه در مقطع دکترا ناشی از ساز و کار معیوب دانشگاه در ثبت اطلاعات دانشجویان بوده است.

در هر دو صورت ضعف مدیریتی و عملکرد نسنجیده مسئولین از موارد غیر قابل انکار است.

۲– تصویب مصوبه ای در هیئت امنای دانشگاه مبنی بر عدم جذب فارغ التحصیلان دانشگاه ارومیه در خود دانشگاه: (دستور بیستم مصوبات هیات امنای دانشگاه ارومیه مورخ ۱۶/۵/۱۳۹۶)

هنوز داغ دل دانشجویان از پذیرش بی­سابقه دانشجو در مقطع دکتری فروکش نشده بود که برگ زرین دیگری از خدمات کم سابقه مسئولین رونمایی شد. به گونه ای که این تصور در اذهان ایجاد می شود که در این ایام پایانی ریاست حال حاضر دانشگاه؛ مسئولین مربوطه چه خوابی برای دانشگاه و دانشجویان آن دیده اند که اینچنین تصمیمی اتخاذ می کنند؟! تصمیمی که تصورش بسی سخت و به زبان آوردنش بسی­گران می­نماید.

با رسانه ای شدن این موضوع، اعتراضات متعددی از سوی دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه صورت پذیرفت که متاسفانه به پاسخی منطقی و معقول از سوی مسئولین منجر نشد.

مهم­ترین استدلال ریاست دانشگاه مبنی بر این بود که این مصوبه پیشنهاد یکی از اعضای حقیقی هیات امنا بود و برای اینکه دانشگاه ها از تولید به مصرف نباشند، مصوب شد. همچنین ایشان اذعان داشتند که هدف این مصوبه، جلوگیری از استخدام فارغ التحصیلان اساتید همین دانشگاه است که سلسله وار علم استاد خود را بدون کم و کاست و مطلب اضافی به دانشجوی بعدی انتقال ندهند. در ادامه اعلام کرد که قرار بر این است که بنا به پیشنهاد رئیس هیات امناء، دکتر باقری؛ این مصوبه به تمام دانشگاه های کشور تسری پیدا کند و هیچ دانشگاهی از بین دانشجویان خود هیات علمی نپذیرند و این مصوبه تنها قابل اجرا در دانشگاه ارومیه نباشد.

اما در این خصوص دکتر باقری به عنوان قائم مقام وزیر علوم اعلام کردند که من در جریان جزئیات این موضوع نیستم و دراین مورد نیز چیزی نگفته ­ام و این موضوع به سیاست­های دانشگاه­ها بر می­گردد.

در این خصوص سؤالات متعددی در اذهان خطور می­کند که در زیر توجه شما را به برخی از آنها جلب می­نماییم:

  • اصولا کدام دانشگاه معتبر بین المللی چنین مصوبه­ی نامعقولی داشته است؟ چطور این ایده­ی ناب صرفا به ذهن مسئولین دانشگاه ارومیه رسیده و دیگران از این بینش عمیق محروم بوده اند؟
  • علت پیشتازی دانشگاه ارومیه در این کار نامعقول چیست؟ چرا هیچ دانشگاه معتبر دیگری چنین مصوبه­ای نداشته و قطعا هم نخواهد داشت؟
  • اساسا چه تعداد از هیئت علمی دانشگاه ارومیه فارغ التحصیل همین دانشگاه هستند که نگرانی در این خصوص ایجاد شده بود؟
  • جدا از اثرات عملی این مصوبه، آیا به اثرات عمیق زیانبار چنین مصوبه­ای بر اعتبار دانشگاه اندیشیده شده است؟ چطور می توان از دانشگاه­های دیگر انتظار داشت که از دانشجویان دانشگاهی که دانشجویان خود را زیر سوال برده، استفاده کنند؟
  • حتی در صورت لغو مصوبه، ضربه­ای که به وجهه دانشگاه وارد آمده، چگونه قابل جبران خواهد بود؟
  • و شاید مهم­ترین سوالی که در این مورد مطرح می شود این است که آیا اگر اعتراضی نمی­شد تیم مدیریت دانشگاه توانایی درک این حجم از بی­منطقی انباشته شده در مصوبه را نمی داشت؟
  • و سؤالات متعدد دیگری که با علم و منطق نمی­توان جواب معقولی برای آنها یافت.

مصوباتی از این قبیل باعث عقب افتادگی دانشگاه شده و مسیر پیشرفت را ناهموار کرده و ابعاد منفی فراوانی خواهد داشت. به گونه ای که دیگر کسی مشتاق نخواهد بود وارد دانشگاهی شود که به تربیت شدگان خود اعتماد ندارد و از سوی دیگر هیچ دانشگاهی هم برای تامین نیروی کاری خود به فارغ التحصیلان این دانشگاه  اعتماد نخواهند کرد. این موارد تنها تجلی بخش گوشه­ ای از اثرات منفی تصمیمات نابخردانه مسئولین دانشگاه است.

ناگفته نماند که دانشگاه ­ها بایستی به فارغ التحصيلان خود افتخار کنند. چرا که این فارغ التحصيلان میوه و ثمره خود آن دانشگاه ­ها هستند و طرح این چنین استدلال­ هایی تنها باعث زیر سؤال بردن وجهه دانشگاه خواهد شد و در واقع اگر کسی قصد تخریب اعتبار دانشگاه را می­داشت مشکل می­توانست بهتر از این عمل کند.

تک تک این موارد در یک سیستم سالم حداقل به استعفا منجر می­شد، اما صد افسوس که جز توجیه چیز دیگری از مسئولین مربوطه شاهد نبوده­ایم. نبود ادب آکادمیک و فقر فرهنگ دانشگاهی باعث شده در این موارد حتی عذرخواهی هم از دانشجویان صورت نگیرد.

آری این موارد تنها قطراتی از دریای نابسامانی­ها و بی­ثباتی­های مدیریت دانشگاه ارومیه است که اگر به موقع به وضعیت آن رسیدگی نشود ممکن است درآینده نه چندان دور امواج نامتلاتم آن خسارت های جبران ناپذیری را بر پیکره دانشگاهی وارد آورد که برای اعتلای جایگاه آن سالیان سال توسط اساتید دلسوز و توانمند، شبانه روز تلاش شده است.

 درچنین شرایطی مهمترین گروهی که بیش از همه متضرر هستند، قشر دانشجو و در راس آنها دانشجویان تحصیلات تکمیلی خواهند بود. در این خصوص دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه ارومیه با تشکیل جلسات متعدد با معاونین و ریاست دانشگاه و اعلام نارضایتی از این گونه تصمیمات نسنجیده در دانشگاه، تمام تلاش خود را در جهت بدست آوردن جایگاه اصلی و وجهه از دست رفته دانشگاه  به کار گرفتند. اما در مقابل متاسفانه شاهد حرکت و تلاشی از سوی مسئولین دانشگاه که منجر به بهبود وضع موجود شود، نبودند. بلکه تنها وعده­های دلخوش کننده و توخالی نصیبشان شده که در آن ریاست دانشگاه متعهد شدند که در بهمن ماه سال جاری در جلسه هیئت امنای دانشگاه، مطالبات دانشجویان در خصوص لغو مصوبه مذکور را به جد پیگیری کنند.

باز هم دانشجویان منتظرند تا ببینند در نتیجه تعهد مسئولین دانشگاه چه اتفاق خجسته­ی دیگری انتظارشان را می­کشد.

با توجه به فضاي بوجود آمده در دانشگاه “کمپین مطالبات دکتری وزارت علوم دانشگاه ارومیه” به عنوان دانشجویانی فرهيخته برخود واجب دانسته‌اند، گرد هم آيند تا با منطقي روشن و صدايي رسا مسائل و مشکلات موجود را به گوش همگان برسانند.

امید است در آینده نزدیک شاهد تصمیماتی باشیم که به روی کار آمدن افرادی توانمند،کارآمد و مدبر در راس دانشگاه و به تبع آن بدنه سیستم مدیریتی دانشگاه بیانجامد.

انتهای پیام/