جوابیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه؛
دانشگاه جزئی از خاک جمهوری اسلامی ایران است

کاش تعداد شهدایی که برای حفظ همین مرزها داده ایم فراموش نکنیم وبا توجه به این نکته بدیهی که دانشگاه قبل از اینکه نزدیک به مرز باشد ،جزئی از خاک جمهوری اسلامی است.

به گزارش نسل برهان، اخیرا مصاحبه ای کلیشه ای و تشریفاتی از طرف ریاست دانشگاه ارومیه صورت گرفت که توجه قشر علمی جامعه دانشگاهی را به خود جلب کرد و انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه در خصوص رفع شبهاتی که ریاست دانشگاه ارومیه مطرح نموده بودند، جوابیه ای صادر نمودند که به شرح زیر است.

۱- در مورد مدعی بودن دانشگاه مبنی بر صدورمجوز برای افراد، نه سخنانشان و هم چنین اجازه ندادن به سخنرانانی که به چهارچوب و مسلمات دینی شبهه وارد میکنند میتوان ادعا کرد که افراد معرفی شده معمولا اشخاصی هستند که حرف ها و اقداماتشان قبلامشاهده شده است، لذا با وقت گذاشتن و رجوع به عقل میتوان به نیات و طرزتفکرشان پی برد.اما جای تعجب اینجاست که طی سالیان متوالی ، از طرف دانشگاه به افرادی مجوز سخنرانی داده میشود که بعضا نیات پلیدی داشته و گاها به مبانی اسلام و نظام هم توهین کرده اند.با این همه، احساس میشود که دانشگاه مصر و مشتاق به دعوت و صدور مجوز برای چنین افرادی است .و در صورت بروز تخلف در رسیدگی به آن ، باوقت کشی سعی در فراموشی دارند.

هم چنین الگو قرار دادن دانشگاه های دیگر در صدور مجوز برای سخنرانان دلیل منطقی نبوده و شاید نوعی توهین به دانشگاه و هییت تصمیم گیرنده نیز باشد که معیار تصمیم گیریشان تقلید به جای دلایل عقلانی و منطقی است.آیابهتر نیست دانشگاه در مسائل مهمی چون بالا بردن رتبه علمی وافزایش سطح امکانات آموزشی و پژوهشی و رفاهی و… از دانشگاه های دیگر تقلید کند؟

۲- بنا به دیدگاه ایشان:
“. فعالیتهای سیاسی اصولا کار احزاب باید باشد و اگر دانشجویانی هم کار سیاسی انجام دهند باید در بیرون از دانشگاه باشد ”
متاسفانه این سخنان عجیب، برازنده رئیس دانشگاه نیست که دیدگاهی غیر سیاسی به دانشجو دارد.در این مورد مقام معظم رهبری میفرمایند:
” پس از تحصیل علم ،ارتقای فکری دانشجویان در زمینه سیاسی در صدر فعالیت های دانشجویی باید باشد.” علاوه بر این ، همواره بر فعالیت سیاسی دانشجویان و سیاسی بودن دانشگاه به منظور جلوگیری از فریب خوردن دانشجویان تاکید داشته و مخالفان این مسئله را با لحن تندی هشدار داده اند.

۳- خیلی جالب است که رییس دانشگاه ادعا کرده اند که همیشه سعیشان بر این بوده حد الامکان عدالت را در مورد تشکلها رعایت کنند ولی در مورد تشکل ها، از دو جبهه ی اصولگرا واصلاح طلب یاد کرده و باعث دوقطبی سازی دانشگاه که مورد نهی رهبر نیز قرار دارد،شده است.در حالی که انجمن اسلامی دانشجویان ،تشکلی است که همواره طرفدار حق بوده و خارج از بازی های سیاسی بصورت مستقل عمل کرده است در نتیجه نسبت دادن هر نوع برچسب سیاسی بر این تشکل،کارناپسند وخارج از عدالتی است که از آن دم میزنند و توصیه می کنیم که مسولین سطح شناخت خود نسبت به تشکل های دانشجویی را بالا ببرند.

۴- در قسمتی نیز که یحتمل دانشجویان را به خنده واداشت اظهار شده است که چون دانشگاه در نزدیکی مرز ترکیه (اروپا)واقع شده باید با جلوه ای از فضای باز و امن معرفی شود !
کاش تعداد شهدایی که برای حفظ همین مرزها داده ایم فراموش نکنیم وبا توجه به این نکته بدیهی که دانشگاه قبل از اینکه نزدیک به مرز باشد ،جزئی از خاک جمهوری اسلامی است، یک تصویر واقعی از دانشگاهی را معرفی کنیم که در راه انقلاب و دفاع از این انقلاب همیشه پای در رکاب بوده است و من بعد نیزبه لطف یزدان، خواهد بود.

۵- ایشان همچنین اظهار داشته اند که:
“ما متخصص فقه یا مسائل سیاسی نیستیم که در مقام پاسخ برآییم”
وقتی امام جمعه شهر که در این زمینه سررشته و تخصصی دارد راه نشان میدهد آیا برای حرفش ارزشی قائل میشود؟ آیا در راستای سخنان ایشان اقدامی صورت گرفته است؟

۶- طبق نظر رییس دانشگاه تشکل اصولگرا در مورد مجوز ها هیچ محدویتی نداشته و معمولا تشکل اصلاح طلب بوده که محدودیت داشته است ،به صراحت اعلام میداریم که هیچ فرقی و تمایزی مابین تشکل ها در صدور مجوز وجود ندارد ، افراد و برنامه های معرفی شده از طرف هر یک از تشکل های دانشجویی باید بصورت دقیق و منطقی بررسی شده و مجوز ها بر اساس مصالح دانشگاه و دانشجو و نظام صادر گردند.

۷- عجیب ترین و شاید توهین آمیز ترین قسمت این مصاحبه نمایشی جایی است که دانشجویان،افرادی مدیریت ناپذیر تلقی شده اند.بدون شک ریاست و مدیریت دانشگاه وظیفه ای سنگین و حساسی است که هیچ کس هم کتمان کننده این مهم نیست ولی چه دلیلی دارد سختی این وظیفه را به مدیریت ناپذیر بودن دانشجویان نسبت داد و به این قشر بزرگ و تاثیرگذار جامعه توهین کرد؟!

انتهای پیام/