فعال رسانه ای استان؛
اشتباه چند نفر کام دانشجو و دانشگاه را تلخ کرد

فعال رسانه ای استان گفت: دانشگاه ارومیه آذرماه کاملا متفاوتی را سپری کرد و بار دیگر فضای شور و نشاط به داخل دانشگاه بازگشته و لبخند رضایت بر لب دانشجویان نشست اما در پایان اشتباه چند نفر کام دانشجو و دانشگاه را تلخ کرد.

مرتضی صادقی در گفت و گو با گروه سیاسی نسل برهان درباره اتفاقات افتاده اخیر در دانشگاه ارومیه و آلوده کردن فضای فرهنگی و علمی دانشگاه توسط یک عده افراد هنجارشکن گفت: دانشگاه ارومیه آذرماه کاملا متفاوتی را سپری کرد و بار دیگر فضای شور و نشاط به داخل دانشگاه بازگشته و لبخند رضایت بر لب دانشجویان نشست اما در پایان اشتباه چند نفر کام دانشجو و دانشگاه را تلخ کرد.

وی با اشاره به سخن شهید بهشتی که فرمود “دانشجو موذن جامعه است و اگر خواب بماند نماز امت قضا می‌شود” افزود:  گواه اهمیت کار فرهنگی و ظرافت‌های مختص به آن است که گاهی کوچک‌ترین رخدادی سبب تغییر کلی نتیجه می‌شود و چه بسا در پایان کار نتیجه‌ای کاملا متضاد با اهداف اولیه حاصل بشود.

مرتضی صادقی تصریح کرد: مقام معظم رهبری بارها بر لزوم برپایی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها و لزوم انجام کارهای فرهنگی تاکید داشته‌اند که در این خصوص متاسفانه برخی نهادها که نام نهاد انقلابی را یدک می‌کشند اما مسئولان آن هیچ بویی از انقلاب نبرده‌اند که نمونه بارز آن معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی است که در دانشگاه‌ ارومیه فعالیت می‌کنند اما خواسته یا ناخواسته راه را اشتباه رفته و هدف خود را نه در انجام صحیح و “تر و تمیز” کار فرهنگی بلکه در رزومه‌سازی و گزارش‌نویسی متمرکز کرده‌اند.

صادقی افزود: متاسفانه این نهاد گاهی جشنواره‌ها و مسابقات مختلف و پرزرق‌ و برقی برگزار می‌کند که کوچکترین‌ خروجی نداشته و فقط در چند پوستر کوچک رنگی خلاصه می‌شوند و یا سمینار‌ها و میزگردهایی برگزار می‌کنند که اغلب شرکت‌کنندگان در آن‌ها چند نفر کارمند و نه دانشجویان هستند و در صورت اعتراض به عملکرد ضعیف آن، منتقدان را به پرونده‌ساززی و اخراج از دانشگاه و زدن برچسب ضد انقلاب تهدید می‌کنند.

فعال رسانه ای استان خاطر نشان کرد: با این حال معاونت فرهنگی دانشگاه ارومیه به‌تنهایی در آذرماه امسال توانست ورق را کاملا برگرداند و بار دیگر شور و نشاط دانشجویی را به‌دانشگاه‌ها بازگرداند که نمونه بارز آن برپایی مراسم‌های مختلف در سالن ۸۰۰ نفری دانشگاه بود که بی‌شک در هر مراسم بالای هزار نفر شرکت‌کننده وجود داشت.

مرتضی صادقی در ادامه سخنان خود با اشاره به استقبال پرشور دانشجویان و پرشدن سالن گفت: در یک ساعت قبل مراسم و حضور طیف‌های مختلف سیاسی درکنار برگزاری اجراهای دانشجومحور همچون تئاتر دانشجویی  و یا مسابقات آواز و امثال آن‌ها برچند نکته دلالت دارد که اولین و مهمترین نکته کسب نمره قبولی توسط معاونت فرهنگی دانشگاه ارومیه ‌ است.

وی افزود: نکته دوم که قابل توجه است واکنش مثبت دانشجویان به دانشگاه پرشور و نشاط و نه گفتن به دانشگاه بی‌روح و خسته است که درصورت وجود حمایت‌های بیشتر می‌تواند نتیجه‌ای بسیار بهتر از این نیز حاصل شود که شرط آن هم خارج کردن برخی نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی است که هدفشان چیزی جز رزومه‌سازی و ارتقاء شغلی و کسب منافع شخصی نیست.

صادقی تصریح کرد: در دانشگاه ارومیه تشکل‌ها و کانون‌های فرهنگی مختلفی با کارکردها و سلایق سیاسی متفاوت وجود دارند که در نگاه هرکدام دانشجو تعریف متفاوتی دارد و اتفاقا نفس این موضوع بسیار خوب است چرا که سبب ارائه دیدگاه‌های متفاوت و درنتیجه شفاف‌تر شدن فضای موجود می‌شود.

فعال رسانه ای استان تاکید داشت: با وجود افزایش فضای شور و نشاط دانشگاهی نباید از نظارت بر عملکرد کانون‌ها و تشکل‌ها چشم‌پوشی شود و گاهی اوقات برخی از افراد بسیار احساسی عمل می‌کنند که سبب حاشیه‌سازی برای دانشگاه و جامعه شده و گاهی منافع ملی را هم تهدید می‌کند.

مرتضی صادقی با اشاره به حاشیه های مراسم تشکل اصلاح طلب خاطر نشان کرد: این‌که در مراسم تشکل اصلاح‌طلب برخی حرف‌ها گفته شد که احساسی و بدون مطالعه بود و برخی افرادی که پشت تریبون رفتند شدیدا تحت تاثیر جو قرار گرفته بودند هیچ شکی نیست اما مساله اصلی این است که نباید از انتقادها جلوگیری شود چرا که سبب زیرزمینی شدن آن‌ها می‌شود و باید در فضای صمیمی و دوستانه توام با رقابت و صدالبته اطلاعات و سواد سیاسی مطلوب این بحث‌ها شکل بگیرد و هرکس آزادانه حرف خود را زده و مخاطب خود را یا قانع کند یا خود قانع شود و درصورتی که هیچ‌یک قانع نشدند حداقل بحث به کدورت و دشمنی منجر نشود.

وی در پایان سخنان خود گفت: البته باید متذکر شد که حاشیه‌سازی و دیده‌شدن در رسانه‌های معاند نظام به‌هیچ عنوان افتخار نیست بلکه یک ذلت ابدی بوده و باید به‌جای مماشات قاطعانه با آن برخورد شود تا قطار حرکت علمی و فرهنگی داشگاه از ریل خود خارج نشود و با وجود تمامی حواشی صورت گرفته نباید فقط نیمه خالی لیوان را دید و عملکرد چند نفر به‌هیچ عنوان نمی‌تواند اقدامات مثبت صورت گرفته توسط مسئولین دانشگاه در ایجاد فضای شور و نشاط در داخل دانشگاه را کم‌رنگ کند.

انتهای پیام/