تاریخ: ۱۰:۱۹ :: ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
دانشگاه ارومیه در بین ۱۵ دانشگاه جامع برتر کشور از لحاظ تولید علم

دانشگاه ارومیه توانسته بر اساس تعداد مدارک تولید علم در میان دانشگاه های جامع، رتبه چهاردهم را به خود اختصاص دهد.

به گزارش نسل برهان ؛  به نقل از اداره روابط عمومی و همکاري های علمی بين المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ رشد کمیت تولید علم کشور به ۱۹% رسید.

لازم به ذکر است هر چند در سال ۲۰۱۷ به سر می بریم اما اطلاعات سال ۲۰۱۶ هنوز در حال کامل شدن است و تا کامل شدن اطلاعات سال ۲۰۱۷ مدت زمان زیادی مانده است. در سال ۲۰۱۵ کمیت تولید علم کشور ۳۸۳۳۲ مورد بود که این رقم درسال ۲۰۱۶ به ۴۵۵۶۰ مورد رسید. بررسی ۲۵ کشور برتر بر اساس کمیت تولید علم در دو سال مورد بررسی نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست دنیا در رشد کمیت تولید علم را همچنان در اختیار دارد.

دهقانی اظهار داشت: بعد از جمهوری اسلامی ایران به ترتیب، روسیه، لهستان، هند، چین، ترکیه، سوئد، اسکاتلند، استرالیا، اتریش و دانمارک بیشترین افزایش کمیت تولید علم را داشته اند. آنها به ترتیب بین ۵% تا ۱۷% رشد کمیت تولید علم داشته اند.

وی افزود: در سال ۲۰۱۶ جمهوری اسلامی ایران رتبه ۱۷ دنیا از لحاظ کمیت تولید علم در پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) را کسب کرد. رتبه ایران در سال ۲۰۱۵ در این پایگاه ۱۹ بود. بنابراین بر اساس این پایگاه دو رتبه صعود داشته ایم. سهم ایران نیز در سال ۲۰۱۶ حدود ۱٫۷% از کل کمیت تولید علم دنیا است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۵ ایران ۱٫۵% از کمیت علم دنیا را تولید می کرد.

سرپرست ISC ادامه داد: بررسی تعداد مدارک علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در سال ۲۰۱۶ در پایگاه آی.اس.آی نشان می دهد که سهم آنها از لحاظ کمیت تولید علم در سطح کشور یکسان نیست. در بین دانشگاه های علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران بیشترین کمیت تولید علم را تولید کرده اند.

وی افزود: در بین پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، پژوهشگاه دانش های بنیادی، انیستیتو پاستور ایران و جهاد دانشگاهی بیشترین کمیت تولید علم را داشته اند.

دهقانی گفت: در بین دانشگاه های جامع و براساس کمیت تولید علم سه دانشگاه تهران، تربیت مدرس و فردوسی مشهد صدرنشین هستند. در بین دانشگاه های صنعتی سه دانشگاه امیرکبیر، شریف و اصفهان به ترتیب بیشترین کمیت تولید علم را تولید کرده اند. در بین دانشگاه های غیرمتمرکز نیز دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور بیشترین کمیت تولید علم را داشته اند.

گفتنی است: دانشگاه ارومیه توانسته بر اساس تعداد مدارک تولید علم در میان دانشگاه های جامع، رتبه چهاردهم را به خود اختصاص دهد.

انتهای پیام/

برچسب ها: