دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه؛
تاریخ: ۱۱:۲۲ :: ۱۳۹۶/۰۳/۲۶
رای مردم مشروعیت به اشخاص نمی دهد

محمدرضا بهگام، دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه در یادداشتی نوشت: جناب آقای روحانی در سخنان خود گفته اند حضرت علی مبنای ولایت و حکومت را نظر و انتخاب مردم می داند و گفتند هر کس را که شما برگزینید من اطاعت می کنم ، در پاسخ به این بزرگوار: مردم نمی توانند به کسی درجه ولایت و امامت بدهند ولی می توانند تصمیم بگیرند.

به گزارش نسل برهان؛ محمدرضا بهگام، دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه در یادداشتی نوشت: جناب آقای روحانی در سخنان خود گفته اند حضرت علی مبنای ولایت و حکومت را نظر و انتخاب مردم می داند و گفتند هر کس را که شما برگزینید من اطاعت می کنم ، در پاسخ به این بزرگوار: مردم نمی توانند به کسی درجه ولایت و امامت بدهند ولی می توانند تصمیم بگیرند.

متن کامل آن به شرح زیر است؛

جناب آقای روحانی در سخنان خود گفته اند حضرت علی مبنای ولایت و حکومت را نظر و انتخاب مردم می داند و گفتند هر کس را که شما برگزینید من اطاعت می کنم ، در پاسخ به این بزرگوار مردم نمی توانند به کسی درجه ولایت و امامت بدهند ولی می توانند تصمیم بگیرند حاکم و خلیفه که بر آنان مسلط می شود که باشد ولی مشروعیت یافته از خدا باشد یا یک شخص دیگر.

در زمان حیات حضرت علی و بعد از رحلت پیامبر آقای ابوبکر در شورای سقیفه ، جناب عمر با وصیت آقای ابوبکر و جناب عثمان با نظر شورای شش نفره منتخب از جانب آقای عمر به خلافت رسیدند پس اگر هم در نظر بگیریم حضرت علی به انتخاب احترام گذاشته به انتخاب شورا و وصیت آقای ابوبکر احترام گذاشته نه نظر و رای مردم  وقتی کسانی بیرون شورا گذاشته می شوند تا مخالفان اکثریت در شورا را بکشند نتیجه بیعت مردم هم آشکار می شود.

آیا حقیقت غیر از این است که حضرت علی به مصلحت اسلام احترام گذاشت چنانکه پیامبر به جناب عمار فرمود:  «ای عمار اگر دیدی که علی از راهی رفت و همه مردم از راه دیگر تو با علی برو و سایر مردم را رها کن . یقین بدان علی هرگز ترا به راه هلاکت نمی برد و از شاهراه رستگاری خارج نمی سازد» جز این است که حضرت به خواست اسلام عمل می کند نه مردم.

و در نهایت این ولی فقیه است که تشخیص می دهد تکلیف چیست تحمل خار در چشم و استخوان در گلو یا صلح حسن(علیه السلام) یا جنگ حسین (علیه السلام) با وجود بیعت مردم با یزید.

ولی آن قسمت از سخنان ایشان مبنی بر اینکه رای گیری در اسلام سابقه بیش از ۱۴۰۰ ساله دارد و در غرب تا چن قرن پیش دموکراسی نبود جای تحسین داشته و اینکه در نبود مقبولیت عمومی شخص مشروع نمی تواند حکومت تشکیل دهد کاملا صحیح است ولی رای مردم مشروعیت به اشخاص نمی دهد.

انتهای پیام/